Poprzedni temat «» Następny temat
Rosja powiększa rezerwy złota...
Autor Wiadomość
Ernesto Che GO Dołączył: 25 Lut 2009
Posty: 25746
Skąd: Autonomia Śląska
Wysłany: 2018-02-28, 22:10   Rosja powiększa rezerwy złota...

Udział złota w rosyjskich rezerwach osiągnął rekordowe 18%. W styczniu państwo nabyło kolejne 0,6 miliona uncji trojańskich czyli prawie 19 ton metalu szlachetnego.

Teraz Bank Centralny ma w swoim posiadaniu 1857 ton złota o wartości rynkowej 80 miliardów dolarów. Rosja dołączyła do grona pięciu państw o największym zapasie złota i wyprzedziła Chiny. Po co Rosji tyle złota, dlaczego rosyjski rząd stawia na te strategiczne aktywa i jak pomagają one niwelować ryzyko walutowe i sankcyjne?

Obecnie międzynarodowe rezerwy Rosji wynoszą 454 miliardy dolarów i przybliżają się do sformułowanego przez Bank Centralny docelowego poziomu 500 miliardów dolarów. Przy czym struktura rezerw ulega istotnym zmianom: od ostatnich 10 lat ilość złota zwiększyła się czterokrotnie.

Najwięcej złota posiadają USA - osiem tysięcy ton. Niemcy - trzy tysiące, Włochy i Francja - po dwa i pół tysiąca. Około 30% rezerw w krajach rozwiniętych stanowi właśnie złoty kruszec.

Z punktu widzenia rozwoju systemu finansowego, nie ma wobec złota alternatywy. To zarówno obrona przez ryzykiem walutowym, jak i zabezpieczenie przed sankcjami i oczywiście możliwość zarobienia.

Dziś rosyjskie inwestycje w złoty kruszec zrównały się niemalże z inwestycjami dolarowymi. Światowy system finansowy urządzony jest tak, że na amerykańską walutę przypada 70% wszystkich operacji. Nie ma więc mowy o zmniejszeniu inwestycji w amerykański dług publiczny.

Inna sprawa, że każda waluta, czy to dolar, czy to euro, jest dość mocno obciążona długami, a wszelkie poważne długi mogą w przyszłości zakończyć się spisaniem.

Od takiego ryzyka ubezpiecza złota. W szczególności jeśli udział inwestycji, na przykład w skarb państwa, jest niewielki. Dla Rosji to właśnie idealny wariant. Obecnie w amerykańskich obligacjach skarbu państwa Rosja trzyma około 100 miliardów dolarów. To dość mało w porównaniu z takimi na przykład Chinami (jeden trylion dolarów).

"Złoto to przede wszystkim dywersyfikacja ryzyka. Oczywiście złoto jest mniej płynne niż niemieckie czy amerykańskie obligacje, wartość złotego kruszcu może rosnąć i spadać. Ale w przypadku krachu systemu dolarowego złoto jednoznacznie zachowa swoją wartość" - wyjaśnia dyrektor departamentu analiz "Alpari".

Utrzymując rolę środka płatniczego w światowym handlu, złoto zmniejsza zależność od każdej waluty. Przypomnijmy lata 20. XX wieku: młoda republika radziecka mogła handlować ze światem zewnętrznym wyłącznie z udziałem złota.

Czy i teraz należy się spodziewać takiego rozwoju wypadków? Eksperci przekonują: jeśli Rosja zostanie odłączona od SWIFT (Towarzystwo dla Światowej Międzybankowej Komunikacji Finansowej), będzie to oznaczało przejście na rozliczenia płatnicze w złocie.

"Złoto w takim przypadku to dobra alternatywa. To rynek z obrotem rocznym w wysokości ponad ośmiu trylionów dolarów. Złoto zawsze można szybko sprzedać. I złoto można kontrolować. Jeśli wasze sztabki leżą na ulicy Prawdy, żadna Ameryka nie będzie was pouczać" - zauważa wiceprezes "Złotej Mennicy".

To, że złoto jest dobrym zabezpieczeniem przed sankcjami, pokazało doświadczenie Iranu. Kiedy przeciwko Iranowi wprowadzono najostrzejsze ograniczenia, kraj nie przestawał handlować ropą. Operacje dokonywane były między innymi w złocie.

Analitycy wskazują też na to, że od 2008 roku największe banki centralne — USA, Wielkiej Brytanii, Europy, Japonii i Chin - prowadzą nadmierną emisję pieniędzy. Są obawy odnośnie "jakości" pieniędzy.

"Trwająca kryptowalutowa gorączka jest wynikiem tych obaw. Zwykli obywatele skupują złoto i kryptowaluty. A racjonalne banki centralne - i w Rosji, i w Chinach - zwiększają złote rezerwy" - zauważa kierownik katedry giełd i inżynierii finansowej Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej.

Nie należy zapominać też o tym, że złoto stale rośnie na wartości. Od stycznia 2017 roku wartość tego metalu szlachetnego w rosyjskich rezerwach zwiększyła się o 27% - z 60,2 do 76,6 miliardów dolarów.

Poza tym kupno złota monetarnego - a Rosja kupuje go wyłącznie na rynku wewnętrznym - to metoda wspierania spółek wydobywających złota, które rocznie produkują około 300 ton metalu szlachetnego. Około 75% kruszcu wędruje do magazynu Banku Centralnego.

Obecnie rynek ten się rozwija, trwają prace na największych złożach, realizowane są szeroko zakrojone projekty inwestycyjne: mimo sankcji zagraniczni inwestorzy są zainteresowani gałęzią wydobywczą w Rosji.

Ile złota potrzebuje Rosja? Analitycy są co do tego zgodni: im więcej, tym lepiej.
sputniknews.com

Roaja zaczyna się coraz szybciej uodparniać na amerykańskie sankcje. Okazuje się, że Amerykanie zrobią niechcący przysługę Rosji.
_________________
Im jestem starszy, tym byłem kiedyś lepszy.
 
 
Enigma Dołączyła: 09 Mar 2009
Posty: 25064
Skąd: Los Vatos Locos
Wysłany: 2018-02-28, 23:38   

Co to za kupowanie jak pakują do skarbca to co wydobędą we własnym kraju...
_________________
Nigdy nie jest za późno, aby zostać tym, kim chcieliśmy zostać.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group