Poprzedni temat «» Następny temat
Statystyki Kościoła katolickiego przedstawione 4 stycznia...
Autor Wiadomość
Ernesto Che GO Dołączył: 25 Lut 2009
Posty: 23901
Skąd: Autonomia Śląska
Wysłany: 2018-01-04, 23:13   Statystyki Kościoła katolickiego przedstawione 4 stycznia...

Około 93 proc. Polaków deklaruje, że są katolikami, tymczasem w 2016 roku w mszach św. uczestniczyło ok. 36 proc. tych zdeklarowanych katolików i tylko 16 proc. z nich przystępowało natomiast do komunii.

Wyniki badań, przeprowadzonych przez ISKK jesienią 2016 r. we wszystkich parafiach na terenie całej Polski, przedstawiono w czwartek 4 stycznia 2018 r. na konferencji prasowej w Warszawie.

Jak poinformował dyrektor ISKK ks. Wojciech Sadłoń, wskaźnik osób uczestniczących w niedzielnej mszy (dominicantes) spadł o 3 punkty proc., a wskaźnik wiernych przystępujących do komunii św. (comunicantes) - o 1 punkt w stosunku do pomiaru z roku 2015.

Dodał, że podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej wiernych uczestniczyło w niedzielnej mszy w diecezjach tarnowskiej (66,9 proc.), rzeszowskiej (60,5 proc.) i przemyskiej (56,4 proc.), a najmniej w diecezjach: szczecińsko-kamieńskiej (22,7 proc.), łódzkiej (23,4 proc.) i koszalińsko-kołobrzeskiej (24,4 proc.).

Jeśli chodzi o wiernych przystępujących do komunii św., najwyższy wskaźnik odnotowano w diecezji tarnowskiej (25,3 proc.), opolskiej (21,1 proc.) i zamojsko-lubaczowskiej (20,1 proc.), najniższy zaś w diecezjach: sosnowieckiej (10,3 proc.), szczecińsko-kamieńskiej (10,5 proc.) i koszalińsko-kołobrzeskiej (10,5 proc.).

"Polski katolicyzm jest stabilny, silny instytucjonalnie i parafialnie. Jak wynika z naszych danych oraz danych CBOS i GUS, ok. 93 proc. Polaków deklaruje, że są katolikami. Zaprezentowane badania pokazują, że ponad 36 proc. Polaków regularnie praktykuje. Pozostali to osoby praktykujące nieregularnie bądź tzw. katolicy odświętni, którzy przychodzą do kościoła być może na pasterkę czy na Wielkanoc, a być może nie przychodzą w ogóle" - skomentował ks. Sadłoń.

Jak podaje ISKK, w 2016 r. 374 tys. osobom udzielono sakramentu chrztu, ponad 284 tys. dzieci przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej, a 298 tys. osób udzielono sakramentu bierzmowania.

"Pokusiliśmy się o szacunki, jaka część dzieci ochrzczonych po kilkunastu latach przystępuje do sakramentu bierzmowania - jest to ok. 75 proc. Myślę, że wraz z upływem czasu pojawiają się problemy wychowawcze, które sprawiają, że młodzież nie chce przystępować (do sakramentów - PAP). Poza tym, jest takie podejście, że sakrament bierzmowania jest mniej ważny, mniej istotny niż sakrament chrztu" - wyjaśnił ks. Sadłoń.

Dodał, że wśród krajów Europy zachodniej Polacy są jednym z najbardziej religijnych społeczeństw. "Natomiast z perspektywy wschodu Europy, gdzie dominuje prawosławie, Polska aż tak się nie odróżnia" - zaznaczył.

Ks. Sadłoń dodał, że w roczniku zbadano także poradnictwo rodzinne prowadzone przez Kościół katolicki. "Istnieje 4 tys. poradni rodzinnych, w których pracuje ok. tysiąca duszpasterzy i 3 tys. świeckich doradców. Z pomocy tych poradni w 2016 r. skorzystało ok. 100 tys. osób" - poinformował dyrektor ISKK.

Prof. Wojciech Świątkiewicz z Uniwersytetu Śląskiego zaznaczył, że stałą tendencją, którą można zaobserwować w dłuższej perspektywie czasowej, jest nieznaczny spadek liczby dominicantes, przy jednoczesnym wzroście odsetka communicantes. "Można to interpretować jako fakt, że coraz mniej ludzi chodzi do kościoła, ale ci, którzy chodzą, robią to coraz bardziej świadomie" - ocenił.

Dodał, że dane wskazują również na problem z pozyskiwaniem nowych kandydatów do kapłaństwa, co dotyczy zarówno księży diecezjalnych, jak i zakonników.

Ks. dr Józef Kloch z UKSW zaznaczył, że wskaźnikiem zbadanym przez ISKK po raz pierwszy jest obecność Kościoła katolickiego w internecie.

"Co druga parafia w Polsce ma stronę internetową. W archidiecezji katowickiej aż 90 proc. ma strony internetowe, na drugim miejscu znajdują się Warszawa i Bielsko-Biała" - poinformował.

Wyjaśnił, że duża część ewangelizacji odbywa się przez obecność parafii, kapłanów i zakonników w mediach społecznościowych, co jest ważne zwłaszcza dla ludzi młodych. Jeśli chodzi o prowadzenie profili parafii w mediach społecznościowych, przodują tu diecezje płocka, warszawsko-praska, białostocka, gdańska, katowicka i wrocławska.

Jak wynika z raportu, w 2016 r. sakrament małżeństwa zawarło ok. 136 tys. osób - o 2 tys. więcej niż w 2015 r., a do sądów kościelnych wniesiono 4,6 tys. spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Rozstrzygnięto 3,7 tys. spraw - w 2,6 tys. przypadków stwierdzono nieważność małżeństwa; w 860 sprawach wydano wyrok przeciw nieważności.

W 2016 r. do diecezji oddelegowanych zostało 25 tys. księży. Najliczniejsze pod względem ich liczby diecezje to diecezja tarnowska oraz archidiecezje krakowska i katowicka. W seminariach diecezjalnych studiowało 2,3 tys. alumnów, najmniej w diecezjach bydgoskiej, łowickiej i sosnowieckiej, a najwięcej w tarnowskiej, archidiecezji warszawskiej i przemyskiej.

Ponadto w 2016 r. działały w Polsce 2,2 tys. domy zakonne zgromadzeń żeńskich, w których mieszkało 18 tys. sióstr oraz 83 klasztory kontemplacyjne, w których modliło się 1,3 tys. mniszek.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego od roku 1972 prowadzi badania socjologiczno-statystyczne na temat religijności w Polsce. W 1979 roku rozpoczął badanie niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes). W wybraną niedzielę października lub listopada we wszystkich parafiach w Polsce liczeni są wierni. Wyniki tych badań są dokumentowane i służą jako dodatkowy materiał w badaniach nad polską religijnością.
interia.pl

Dziwne są te różnice procentowe w kraju który pretenduje zostać państwem wyznaniowym.
_________________
Im jestem starszy, tym byłem kiedyś lepszy.
 
 
Enigma Dołączyła: 09 Mar 2009
Posty: 23222
Skąd: Los Vatos Locos
Wysłany: 2018-01-04, 23:39   

Można z tego wyczytać, że jest tak źle, że aż dobrze... Na moje oko, to szklanka nie jest nawet w połowie pełna, jak to usiłują wmówić sukienkowi optymiści.
_________________
Nigdy nie jest za późno, aby zostać tym, kim chcieliśmy zostać.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group