Poprzedni temat «» Następny temat
Nowy bat na łamiących uporczywie przepisy
Autor Wiadomość
Ernesto Che GO Dołączył: 25 Lut 2009
Posty: 25987
Skąd: Autonomia Śląska
Wysłany: 2017-05-08, 22:10   Nowy bat na łamiących uporczywie przepisy

Prezydent Andrzej Duda w sobotę podpisał kilka ustaw. Jak informuje w dzisiejszym komunikacie Kancelaria Prezydenta, wśród nich znalazła się nowelizacja przepisów dotyczących kar dla "kierowców łamiących uporczywie przepisy ruchu drogowego".

Nowelizacja zmienia ona niektóre zapisy kilku innych ustaw, w tym przede wszystkim Kodeksu Karnego, a także Prawa o ruchu drogowym. Te zmiany to między innymi:

- Zaostrzenie kar za kierowcy, który spowoduje wypadek pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Jeśli w takim wypadku ktoś zginie lub poniesie ciężki uszczerbek na zdrowiu, minimalna kara więzienia dla kierowcy wyniesie 2 lata - bez możliwości zawieszenia. Obecnie jest to 9 miesięcy.

- Jako przestępstwo będzie traktowane niezatrzymanie niezwłoczne pojazdu do kontroli na polecenie upoważnionej do tego osoby - czyli najczęściej policjanta. Za takie zachowanie grozić będzie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Obecnie ucieczka przed policyjnym pościgiem traktowana jest tylko jako wykroczenie.

- Sąd będzie obowiązkowo orzekał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, w przypadku sytuacji kiedy kierowca uciekał przed pościgiem lub prowadził mimo cofnięcia mu prawa jazdy czy orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Kto nie będzie się stosować do orzeczonych środków karnych, może otrzymać karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Teraz to maksymalnie 3 lata.

- Wydłuży się także okres przedawnienia. Teraz jest to rok, a jeśli w tym czasie rozpocznie się postępowanie w sprawie o wykroczenie, karalność zostaje wydłużona do 2 lat licząc od dnia popełnienia wykroczenia. Po zmianach, w przypadku wszczęcia postępowania, przedawnienie będzie następować dopiero po okresie 3 lat od popełnienia wykroczenia.

- Jeśli pojawi się podejrzenie, że kierowca jest pod wpływem alkoholu lub innego środka działającego podobnie do alkoholu, badanie może być przeprowadzone także bez jego zgody.

- Nowelizacja określa również zasady dotyczące dystrybucji bloczków mandatowych.

Sejm przyjął ustawę w tej sprawie 23 marca. Wszystkie zmiany, poza tymi dotyczącymi bloczków mandatowych, wejdą w życie w ciągu 14 dni od ich ogłoszenia.
gazeta.pl

Ruch w dobrą stronę, bo i problem narasta. Zamiast więzienia dawałbym więcej robót publicznych. Uważam, że to bardziej wychowawcze.
_________________
Im jestem starszy, tym byłem kiedyś lepszy.
 
 
Enigma Dołączyła: 09 Mar 2009
Posty: 25306
Skąd: Los Vatos Locos
Wysłany: 2017-05-08, 23:40   

Wypadki się zdarzały i będą zdarzać, ale zero tolerancji dla pijaków i ćpunów za kierownicą.
_________________
Nigdy nie jest za późno, aby zostać tym, kim chcieliśmy zostać.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group