Poprzedni temat «» Następny temat
Papierowa wiklina
Autor Wiadomość
Anette 

Wysłany: 2012-10-11, 20:59   Papierowa wiklina

Papierowa wiklina od dłuższego już czasu jest moim hobby, jest to wspaniały sposób na zabicie nudy i uspokojenie nerwów :-D , ale tylko dla cierpliwych. Z gazet, czy różnego rodzaju papieru wycina się paski, z których robi się rurki, a potem je wyplata podobnie jak wszelkie inne plecionki ze zwykłej wikliny i podobnych materiałów. Zaletą takich plecionek jest to, że można je malować i zdobić przeróżnymi kolorami, dodatkowo papier łatwo zgiąć, więc można im nadawać różne kształty i jedyne co człowieka ogranicza to własna wyobraźnia :-D

Ernesto Che GO 

Wysłany: 2012-10-11, 21:36   

Brzmi interesująco. Może jakieś zdjęcia wyrobów z opisem jak i co. Zima długa przed nami, to może warto coś sobie znaleźć na długie zimowe wieczory. 8-)

Chicita 

Wysłany: 2012-10-11, 21:40   

Długo się robi np. coś takiego?

Może bym spróbowała... :roll:

Anette 

Wysłany: 2012-10-12, 05:49   

Zero napisał/a:
Brzmi interesująco. Może jakieś zdjęcia wyrobów z opisem jak i co. Zima długa przed nami, to może warto coś sobie znaleźć na długie zimowe wieczory. 8-)

W internecie można znaleźć różne kursy, tutaj przykładowy
Kod:
http://www.cafeart.pl/20060131164/misz-masz/dekoracje/Koszyk_z_papierowej_wikliny.html

Najlepiej zaczynać od czegoś małego np. szklanki czy jakiejś małej osłonki na doniczkę, po pierwszym razie tak wciąga, że nie sposób się od tego oderwać :-D .

Chicita napisał/a:
Długo się robi np. coś takiego?

Może bym spróbowała... :roll:

Ciężko mi powiedzieć ile dokładnie to czasu zajmuje, bo ze wzgl. na inne obowiązki nie siedzę przy tym ciągle, ale czasochłonne jest już samo przygotowanie rurek, może nawet bardziej czasochłonne niż wyplatanie. U mnie zazwyczaj jest tak, że jeden dwa dni robię same rurki, a potem wyplatam, zauważyłam też, że z czasem idzie mi to szybciej.

Chicita 

Wysłany: 2012-10-12, 17:11   

Chyba spróbuję, ale pierw muszę się zaopatrzyć w potrzebne rzeczy :-P
Spróbować można :roll:

Anette 

Wysłany: 2012-10-12, 21:07   

Chicita napisał/a:
Chyba spróbuję, ale pierw muszę się zaopatrzyć w potrzebne rzeczy :-P
Spróbować można :roll:

Jeśli nie masz po ręką kleju w sztyfcie to możesz zrobić klej z mąki i wody : 1 łyżeczka mąki zwykłej, 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej wymieszać z odrobiną zimnej wody i zalać szklanką gorącej, wymieszać. Nie jest on tak dobry jak kleje w sztyfcie, ale na chwilę może go zastąpić :mrgreen:

W podanym kursie pisze, że do robienia rurek potrzebny jest drut do robienia swetrów, ale może też być patyczek do szaszłyków ( ja robię patyczkami)

jeśli chodzi o malowanie to ja na początku, właściwie do teraz malowałam farbami olejnymi, ale teraz odkryłam nowy wygodniejszy sposób, najpierw maluję farbami akrylowymi ( takie jak do ścian) wymieszanymi z różnymi kolorowymi pigmentami, a po wyschnięciu nakładam warstwę bezbarwnego lakieru. Chyba, że ktoś woli rzeczy w kolorach gazet to wtedy wystarczy oczywiście przejechać samym lakierem. No jeszcze można nie malować wcale, wtedy koszyczek nie będzie tak trwały, ale na pewno jakiś czas wytrzyma :-D

Chciałam jeszcze zwrócić uwagę na ilość rurek na samym początku, w kursie podane jest 4 na 5, do małych rzeczy wielkości szklanek, słoików wystarczy 3 na 4, a im większe rzeczy robimy tym większą liczbę rurek trzeba dać na początku, od tego zależy gęstość splotu i oczywiście wytrzymałość koszyka.

Chicita 

Wysłany: 2012-10-12, 23:16   

Klej by się znalazł, ale patyczki już nie... :roll:
Będę pytać w razie czego.. Co do malowania to na razie nie będę próbować póki nie nauczę się składać :-P

Dzięki za rady :]

Anette 

Wysłany: 2013-04-19, 18:01   

Jak ktoś chciałby się dowiedzieć więcej na temat malowania papierowej wikliny to polecam filmiki pani Anny Krućko "malowanie papieru"

malowanie papieru cz.1

malowanie papieru cz.2

Odpowiedz do tematu